Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

II wojna macedońska

(200-197 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Drugie starcie zbrojne pomiędzy Republiką Rzymską a Macedończykami, które toczyło się na ziemiach greckich.

Tło historyczne

Tytus Kwinkcjusz Flaminius, dowódca wojsk rzymskich. Konsulem został w wyjątkowo wczesnym wieku, mając 30 lat. Swoją pozycję i renomę zdobył walcząc z Hannibalem.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

W 200 roku p.n.e., w niecały rok po ciężkiej wojnie z Kartaginą, która została okupiona wielkimi ofiarami, Rzym otrzymał prośbę Aten o pomoc w walce z Filipem V. Rzymianie wiedzieli, że nie udzielenie pomocy równa się moralną porażką, a wielu sprzymierzeńców Rzymu może to odebrać za słabość wobec Macedonii i zrezygnować z sojuszu. Jedocześnie Rzymianie czekali tylko na taką okazję, marząc o definitywnym zniszczeniu państwa, które ośmieliło się wystąpić przeciw nim, i które zmusiło ich do rozejmu.

Tego samego roku konsulem wybrano Publiusza Sulpicjusza Galbę, który walczył już z Filipem, i który według rzymskich polityków wiedział jak pokonać wroga. Przyznano mu Macedonię, jako region działań, tak jakby konflikt był już rzeczą pewną. Jednak w tym momencie komicje centurialne (comitia centuriata) odrzuciły wniosek o wypowiedzenie wojny Macedończykom. Jednak energiczna przemowa Galby, w której rzymski dowódca zręcznie zastraszył lud perspektywą nowego „Hannibala u bram”, nakłoniła społeczeństwo do opowiedzenia się za wojną.

Senat za zgodą komocji podjął kolejny ogromny wysiłek militarny zmuszając do wcielania do armii wielu weteranów wojny punickiej oraz zwykłych obywateli. Senat wydał oficjalnie wojnę Macedonii, rozpoczynając drugą wojnę macedońską.

Początkowo wojna wyglądała jak pierwsza, ograniczając się do potyczek na małą skalę. Filip V zdając sobie sprawę z impetu uderzenia Rzymian wybrał doskonałe miejsce na bitwę, wcześniej je fortyfikując i tworząc dolinę nie do przejścia. Sam dowodził obroną jak przystało na tradycje Macedonii i jej legendarnego dowódcę Aleksandra Wielkiego. Dowódca armii rzymskiej rozbił obóz 8 kilometrów od umocnień, nie ważąc się do ataku na pozycje wroga. Rok później dowództwo nad Rzymianami objął Tytus Kwinkcjusz Flaminius. Jego odważne próby sforsowania linii fortyfikacji zostały opłacone licznymi ofiarami. Wówczas sojusznik Rzymian przysłał swojego przewodnika, który przeprowadził część armii Flaminiusa wokół umocnień wroga i pozwolił im zaatakować wroga od tyłu. Macedończycy ponieśli ciężką porażkę, ale części armii udało się zbiec wraz z królem. Kolejnym zwycięstwem była bitwa pod Kynoskefalaj w 197 r. p.n.e., która była uwieńczeniem pomyślnej kampanii na terenie wroga. Macedonia zmuszona do zawarcia pokoju, zgodziła się na niekorzystne dla siebie warunki.

Najważniejsze bitwy konfliktu

200 p.n.e.bitwa pod Ottolobum

  • Rzymianie zwyciężyli Filipa V, zabijając 300 greckich żołnierzy

198 p.n.e.bitwa pod Aoos

  • Rzymianie Flamininiusa zwyciężyli Filipa V, który stracił 2000 ludzi

198 p.n.e.bitwa pod Koryntem

197 p.n.e.bitwa pod Kynoskefalaj

  • co najmniej 33.400 Rzymian Flaminiusa (2000 zabitych) zwyciężyło 25.500 Macedończyków Filipa V, który stracił 8000 żołnierzy

Konsekwencje

Król Macedonii musiał zrezygnować z wszelkich zdobytych osad sprzymierzeńców Rzymu. Ponadto utracił prawo prowadzenia wojen poza własnym terytorium bez zgody Rzymu. Zobowiązany został do wypłacenia 1000 talentów srebra, jako reparacji wojennych oraz do wykupienia wszystkich jeńców wojennych od Rzymian i do oddania więźniów rzymskich.

Ostatnim postanowieniem było zredukowanie floty macedońskiej do paru okrętów. Taki traktat pokojowy w pełni zadowalał Rzym, dając mu szerokie uprawnienia na terenie Grecji.

Trzecia wojna macedońska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów