Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mars (bóg rzymski)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Marsa z II wieku n.e.

Mars, a w języku starołacińskim Mavors. Odpowiednik greckiego Aresa. Pierwotnie italski bóg płodności i wegetacji, czczony jako patron pór roku, szczególnie wiosny. Pasterze powierzali swoje stada opiece Marsa przed stadami wilków. To właśnie do Marsa śpiewali swoje pieśni saliowie. Jako bóg wiosny (o tej porze roku odbywały się najważniejsze święta ku jego czci) Mars był równocześnie opiekunem rolnictwa.

U Rzymian łączony z wojną. Syn Junony i czarodziejskiego kwiatu. Obok Jowisza i Kwirynusa jeden z głównych bogów w mitologii rzymskiej. Był czczony jako ojciec bliźniąt: Romulusa i Remusa. Poświęcono mu jeden z miesięcy – marzec (mensis Martius), kiedy to tradycyjnie pogoda pozwalała wznowić działania wojenne. Marsowi składano ofiary przed bitwą, jako bogowi wojny.

Pojawiał się na polu walki w towarzystwie bogini wojny Bellony, która według różnych wersji uchodziła za jego żonę, siostrę lub córkę. W przeciwieństwie do swego greckiego odpowiednika Aresa, Mars był czczony bodaj najpowszechniej spośród wszystkich rzymskich bogów. Powodem takiej sytuacji może być fakt, że jego synowie Remus i Romulus uważani byli za założycieli Rzymu lub dlatego, że Rzymianie liczyli na towarzystwo i poparcie boga wojny w czasie walk.

Marsowi poświęcony był: wilk, dzięcioł i dąb. Jako Mars Gradivus, kroczył na czele wojsk na polu bitwy i pod taką postacią był czczony w starej świątyni na Via Appia, poza murami Rzymu. Marsa czczono także w Porta Capena, na Polu Marsowym, w Regia na Forum.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów