Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: kontakt@imperiumromanum.pl

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: Imperium

Conn Iggulden

Książka "Imperium" autorstwa Conna Igguldena to druga część cyklu "Złoty wiek", w której to przenosimy się do czasów Grecji okresu klasycznego. Tym razem towarzyszyć będziemy Peryklesowi, genialnemu strategowi ateńskiemu i przywódcy politycznemu, który poprowadzi Ateny przeciwko Sparcie. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Imperium Conn Iggulden

Recenzja: Vandal Heaven

Simon Elliott

Książka "Vandal Heaven. Reinterpreting Post-Roman North Africa" autorstwa Simona Elliotta to pozycja poruszająca historię Wandalów, plemienia germańskiego, które swoją ekspansją przyczyniło się do osłabienia cesarstwa rzymskiego i finalnego jego upadku. Książka angielskojęzyczna wydana została przez wydawnictwo Pen and Sword Books.

Vandal Heaven

Recenzja: „Jak przeżyć w… starożytnym Rzymie”

Juan Aragón

Książka "Jak przeżyć w… starożytnym Rzymie" autorstwa Juan Aragón to książka, która przenosi nas do świata antycznych Rzymian i w barwny sposób próbuje przedstawić Czytelnikowi, jak nie zginąć w tym niebezpiecznym miejscu. Pozycja jest przeznaczona dla młodszych Czytelników. Wydawcą jest Nasza Księgarnia.

Jak przeżyć w... starożytnym Rzymie

Recenzja: „Lew”

Conn Iggulden

Książka "Lew" autorstwa Conna Igguldena to powieść historyczna, z nowego cyklu "Złoty wiek", której akcja toczy się w starożytnej Grecji w V wieku p.n.e. i przedstawia burzliwe czasy rywalizacji miast greckich z nadchodzącym zagrożeniem perskim. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Lew

Recenzja: Orły imperium. Wygnańcy Rzymu

Simon Scarrow

Książka "Orły imperium. Wygnańcy Rzymu" autorstwa Simona Scarrowa to 19 tom popularnej serii w świecie rzymskim, w której główni bohaterowie trybun Katon i centurion Makron tym razem wracają ze wschodu do ogarniętego intrygą Rzymu, a Katon zostaje wysłany na Sardynię, gdzie musi zmierzyć się z poważnymi problemami dławiącymi wyspę. Książka została wydana przez Wydawnictwo Książnica

Orły imperium. Wygnańcy Rzymu

Recenzja: „Persowie. Epoka wielkich królów”

Lloyd Llewellyn-Jones

Pochodzący z Wielkiej Brytanii, a dokładnie z Walii, pan Lloyd Llewellyn-Jones napisał i wydał ostatnimi czasy pewną książkę o pierwszym perskim imperium w ludzkich dziejach, czyli o Imperium Achemenidów, którą zatytułował następująco: "Persowie. Epoka wielkich królów". Jest to bardzo sprawnie i pięknie napisana praca historyczna, w której autor bezgranicznie ukochał obiekt swoich badawczych dociekań, co niestety rzutuje czasami na jego ocenę niektórych kwestii. Tak to już bywa z tym emocjonalnym podejściem do tematu, nad którym przychodzi człowiekowi pracować. Ten walijski miłośnik wszystkiego co perskie zaoferował swoim czytelnikom, jak sam pisze "perską wersję" historii. Zrobił to moim zdaniem na tyle dobrze, na ile pozwoliły mu na to dostępne źródła oraz jego patrzenie na świat przez kompletnie perską optykę.

Persowie. Epoka Wielkich Królów

Recenzja: „Julia. Dom cezarów”

Michał Kubicz

Książka "Julia. Dom cezarów" autorstwa Michała Kubicza to już kolejna pozycja tego autora, tocząca się w czasach antycznego Rzymu. Tym razem Pan Michał na swoją główną bohaterkę powieści wybrał Julię, córkę Oktawiana Augusta, o której starożytne źródła nie pisały zbyt pochlebnie.

Julia. Dom cezarów

Recenzja: Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Marek Węcowski

Książka "Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy" autorstwa Marka Węcowskiego to pozycja przedstawiająca ciekawe i mało znane ciekawostki z życia antycznych Greków. Głównym jednak zamiarem autora jest zestawienie współczesnych problemów świata, z tym z czym musieli się mierzyć niegdyś Grecy - jak się okazuje możemy znaleźć tutaj wiele podobieństw. Książka wydana została przez wydawnictwo Iskry.

Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Recenzja: Wojna peloponeska

Tukidydes

Książka "Wojna peloponeska" autorstwa Tukidydesa to wyjątkowa antyczna publikacja, która opowiada nam, z perspektywy osoby obserwującej wydarzenia, rywalizację między Atenami a Spartą o dominację w świecie greckim, w latach 431–404 p.n.e. Książka jest kolejnym wydaniem publikacji (wcześniejsze z 1957 i 2003); tym razem wydało je wydawnictwo Czytelnik.

Wojna peloponeska

Recenzja: „Rok czterech cesarzy (68-69 n.e.). Poboczne epizody militarne”

Damian Waszak

Książka "Rok czterech cesarzy (68-69 n.e.). Poboczne epizody militarne" autorstwa Damiana Waszaka to publikacja opisująca, jak nazwa wskazuje, słynne wydarzenia z lat 68-69 n.e., kiedy to po samobójstwie Nerona doszło do rywalizacji o tron cesarski w państwie rzymskim. Autor skupia się jednak przede wszystkim na pobocznych wydarzeniach politycznych i wojskowych, które miały miejsce w tym samym czasie i były po części powiązane z głównymi wydarzeniami "roku czterech cesarzy". Książka wydana została Wydawnictwo Muzeum Wojsk Lądowych.

Rok czterech cesarzy (68 69 n.e.). Poboczne epizody militarne

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów