Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Publiusz Korneliusz Tacyt

(55 - 120 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Publiusz Korneliusz Tacyt

Publiusz Korneliusz Tacyt (Publius Cornelius Tacitus), nazywany także po prostu Tacytem urodził się w 55 roku n.e. prawdopodobnie w Galii. Innym jego imieniem mógł być Gajusz (Gaius). Tacyt nazywany jest królem rzymskich historyków. Uczył się retoryki u Kwintyliana.

W 75 roku n.e. rozpoczął swoją działalność publiczną jako obrońca sądowy. Potem został kwestorem, co jednocześnie pozwoliło mu zasiąść w ławach Senatu.
W 77 roku n.e. ożenił się z córką konsula Agrykoli, który podbił Brytanię i został jej namiestnikiem. W pierwszych latach panowania Domicjana otrzymał urząd trybuna ludowego lub jak wskazują niektóre źródła edylem. W 88 roku n.e. objął stanowisko pretora. Jego kariera uległa wyraźnemu przyspieszeniu. W 97 roku n.e. został prokonsulem, by w 112 objąć stanowisko zarządcy prowincji Azji. Jako pierwszy ze swojego rodu objął wysokie urzędy w państwie (homo novus).

Jako historyk miał prawdopodobnie nieograniczony dostęp do archiwów państwowych, dzięki czemu jego książki obfitują w fakty i doskonałą chronologię. Autor starał się być obiektywny, pisząc bez stronniczości i korzystając z wiarygodnych źródeł. Dzieła Tacyta dotyczą okresu od 14 do 70 roku n.e. i poświęcone są głównie legionom rzymskim pierwszego wieku n.e., biorącym udział w wojnach, kampaniach i bitwach tamtych czasów. Tacyt wymienia dowódców, oficerów, a także legionistów. Praktycznie nie popełniał błędów w swoich pracach.

W obecnych czasach jego prace stanowią główne źródło wiedzy na temat legionów, wojskowości i historii Rzymu. Jego „Annały”, „Dzieje” (Historiae) i „Roczniki” (Annales), a także „Żywot Agrykoli” (De vita et moribus Iulii Agricolae) i „Germania” są prawdziwym skarbcem informacji o cesarstwie rzymskim w pierwszym wieku n.e.

Zmarł 120 roku n.e.

Twórczość zachowana

  • Agrykola (De vita Iulii Agricolae) – 98 n.e.
  • Germania, (De origine et situ Germanorum) – 98 n.e.
  • Dialog o mówcach, (Dialogus de oratoribus) – 102 n.e.
  • Dzieje (Historiae) – 105 n.e.
  • Roczniki (Ab excessu divi Augusti) – 117 n.e.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów